Renault
Renault Scenic — katsastustilasto ja vikahistoria
Renault Scenic on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 65 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Scenic sijoittuu sijalle 358 eli heikoimmassa neljänneksessä. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 209 425 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 165 · sija 358/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 157 ja uudempien 184, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 300 | 95,0 | 89,6 | 86,2 (72,3–102,6) | 110,0 | 231 tkm | 106 |
| 2004 | 514 | 109,5 | 85,0 | 83,9 (68,3–101,6) | 130,5 | 215 tkm | 129 |
| 2005 | 1 659 | 108,6 | 63,4 | 62,5 (48,8–75,2) | 125,8 | 210 tkm | 171 |
| 2006 | 1 719 | 91,3 | 56,2 | 54,8 (43,2–66,6) | 109,9 | 229 tkm | 162 |
| 2007 | 1 658 | 84,3 | 51,5 | 50,0 (38,6–62,0) | 103,7 | 216 tkm | 164 |
| 2008 | 909 | 77,2 | 46,6 | 46,4 (33,0–57,9) | 105,0 | 208 tkm | 166 |
| 2009 | 331 | 67,4 | 34,0 | 31,6 (22,9–40,5) | 85,8 | 199 tkm | 198 |
| 2010 | 1 659 | 55,8 | 33,1 | 31,4 (22,8–39,0) | 77,2 | 193 tkm | 168 |
| 2011 | 973 | 61,3 | 29,4 | 27,7 (21,5–34,6) | 81,5 | 195 tkm | 209 |
| 2012 | 405 | 66,9 | 25,9 | 24,5 (17,9–31,4) | 87,4 | 187 tkm | 259 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Renault Scenic
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 39 %, jarrut 25 %, ohjaus 18 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 14,7 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 3,3. Ero on 4,5-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 14,13 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,10 — 4,6-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (96 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 38,7 % | 31,8 | 18,6 | 1,71 | 918 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 38,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 25,0 % | 20,5 | 15,7 | 1,31 | 131 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 25,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 17,9 % | 14,7 | 3,3 | 4,51 | 141 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 17,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 10,6 % | 8,7 | 5,8 | 1,52 | 207 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,2 % | 1,8 | 1,0 | 1,84 | 638 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,2 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,9 % | 1,5 | 0,9 | 1,79 | 6 911 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 10 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,6 % | 1,3 | 3,7 | 0,36 | 285 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,5 % | 1,2 | 0,6 | 2,08 | 1 111 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,4 % | 0,3 | 0,1 | 2,90 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,3 % | 0,2 | 0,4 | 0,53 | 20 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2010: ohjaus-vikoja löytyi 13,9 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,3. Ero on 5,9-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (125,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2010 (77,2). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 29,3 | 25,3 | 11,3 | 16,3 | 12,7 | 95,0 |
| 2004 | 35,8 | 31,5 | 14,0 | 15,4 | 12,8 | 109,5 |
| 2005 | 36,9 | 30,0 | 16,1 | 16,5 | 9,2 | 108,6 |
| 2006 | 31,2 | 27,3 | 14,5 | 11,9 | 6,4 | 91,3 |
| 2007 | 29,6 | 22,8 | 14,8 | 10,1 | 7,0 | 84,3 |
| 2008 | 28,1 | 19,7 | 16,1 | 5,8 | 7,6 | 77,2 |
| 2009 | 35,0 | 14,2 | 12,7 | 2,7 | 2,7 | 67,4 |
| 2010 | 28,8 | 9,0 | 13,9 | 1,5 | 2,5 | 55,8 |
| 2011 | 32,6 | 9,4 | 14,4 | 2,2 | 2,8 | 61,3 |
| 2012 | 35,8 | 7,7 | 16,0 | 0,7 | 6,7 | 66,9 |
Scenic verrattuna muihin
Scenic on hyvin lähellä Renault-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 152 ja tämän mallisarjan 165.
Alla Renault-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 1,49 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Twingo | 114 | 52,6 | 4 921 |
| Modus | 136 | 77,7 | 2 224 |
| Megane | 146 | 67,0 | 80 523 |
| Kadjar | 150 | 17,0 | 9 115 |
| Clio | 150 | 49,3 | 68 236 |
| Laguna | 161 | 88,4 | 24 343 |
| Kangoo | 163 | 97,0 | 101 |
| Megane Scenic | 164 | 80,4 | 22 223 |
| Scenic | 165 | 82,3 | 10 127 |
| Espace | 173 | 92,1 | 430 |
| Talisman | 175 | 18,9 | 1 103 |
| Captur | 202 | 24,8 | 13 184 |
| ZOE | 228 | 19,8 | 379 |
Scenic ja katsastus: kysytyimmät
Onko Renault Scenic luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Renault Scenic sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 165, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 10 127 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Scenic-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2010, josta löytyi 56 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 109. Ero on 1,9-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Renault Scenic yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 39 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 14,7 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 3,3 sijaan.
Kuinka paljon Renault Scenic on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 209 425 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 220 279 km, eli ero on pieni. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.