Katsastustilasto

Renault

Renault Megane — katsastustilasto ja vikahistoria

Renault Megane kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 46 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Megane sijoittuu sijalle 321 eli heikoimmassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 177 059 km on noin 12 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.

Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 146 · sija 321/424 kaikista vertailun mallisarjoista

80 523katsastusta
67,0hylkäysvikaa / 100
177 tkmmittarilukema, mediaani
146vikaindeksi (100 = keskitaso)

Vuosimallien vikatilasto

Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat pärjäävät vanhempia heikommin: jälkimmäisen puoliskon indeksi on 199, kun vanhemmilla se on 142. Tämä on harvinaista ja viittaa yleensä johonkin tiettyyn tekniseen ratkaisuun.

0255075100Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 56,5–81,2Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 53,0–81,3Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 50,2–78,9Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 46,1–71,5Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 42,2–64,6Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 36,6–60,0Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 31,5–55,3Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 25,0–43,4Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 23,0–38,3Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 20,7–33,2Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 15,9–28,8Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 14,1–26,9Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 9,1–21,8Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 7,1–19,2Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 6,5–16,1Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 4,6–11,4Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 4,4–10,5Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 4,7–11,4Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 3,4–8,2Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 3,8–8,7Samanikäisten mediaani 68,8Samanikäisten mediaani 66,5Samanikäisten mediaani 64,1Samanikäisten mediaani 59,4Samanikäisten mediaani 53,2Samanikäisten mediaani 47,7Samanikäisten mediaani 42,4Samanikäisten mediaani 33,6Samanikäisten mediaani 30,8Samanikäisten mediaani 26,6Samanikäisten mediaani 22,6Samanikäisten mediaani 19,1Samanikäisten mediaani 14,0Samanikäisten mediaani 11,0Samanikäisten mediaani 9,3Samanikäisten mediaani 6,9Samanikäisten mediaani 6,9Samanikäisten mediaani 7,4Samanikäisten mediaani 5,2Samanikäisten mediaani 5,6Vuosimalli 2002: 60 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 2 403 katsastusta02Vuosimalli 2003: 82 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 6 561 katsastusta03Vuosimalli 2004: 96 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 9 617 katsastusta04Vuosimalli 2005: 86 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 12 465 katsastusta05Vuosimalli 2006: 78 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 10 083 katsastusta06Vuosimalli 2007: 76 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 4 811 katsastusta07Vuosimalli 2008: 66 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 3 391 katsastusta08Vuosimalli 2009: 46 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 4 796 katsastusta09Vuosimalli 2010: 50 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 6 889 katsastusta10Vuosimalli 2011: 50 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 5 896 katsastusta11Vuosimalli 2012: 46 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 4 692 katsastusta12Vuosimalli 2013: 42 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 949 katsastusta13Vuosimalli 2014: 43 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 734 katsastusta14Vuosimalli 2015: 34 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 393 katsastusta15Vuosimalli 2016: 15 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 419 katsastusta16Vuosimalli 2017: 10 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 097 katsastusta17Vuosimalli 2018: 12 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 450 katsastusta18Vuosimalli 2019: 31 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 545 katsastusta19Vuosimalli 2020: 12 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 154 katsastusta20Vuosimalli 2021: 8 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 178 katsastusta21vuosimalli

Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).

keskiarvoa parempi keskiarvoa heikompi samanikäisten keskiarvo samanikäisten mediaani keskimmäinen puolikas (25–75 %)
Renault Megane: vuosimallikohtainen katsastustilasto
VuosimalliKatsastuksiaHylkäysvikaa / 100Samanikäisten keskiarvoSamanikäisten mediaani (25–75 %)Korjauskehotusta / 100MittarilukemaIndeksi
20022 40359,668,068,8 (56,5–81,2)90,7199 tkm88
20036 56182,466,666,5 (53,0–81,3)114,7200 tkm124
20049 61795,564,864,1 (50,2–78,9)125,8207 tkm147
200512 46586,159,759,4 (46,1–71,5)122,1204 tkm144
200610 08378,554,153,2 (42,2–64,6)110,9202 tkm145
20074 81176,149,247,7 (36,6–60,0)111,2189 tkm155
20083 39166,044,242,4 (31,5–55,3)102,7193 tkm149
20094 79646,135,933,6 (25,0–43,4)78,6165 tkm128
20106 88950,232,430,8 (23,0–38,3)70,6168 tkm155
20115 89649,628,026,6 (20,7–33,2)67,9148 tkm177
20124 69245,823,622,6 (15,9–28,8)63,3137 tkm194
20131 94942,221,219,1 (14,1–26,9)59,5132 tkm199
20141 73442,816,414,0 (9,1–21,8)49,4107 tkm261
20151 39334,014,011,0 (7,1–19,2)37,899 tkm243
20161 41914,812,09,3 (6,5–16,1)20,783 tkm124
20171 09710,58,96,9 (4,6–11,4)20,174 tkm118
201845011,88,76,9 (4,4–10,5)17,367 tkm136
201954530,810,37,4 (4,7–11,4)21,574 tkm300
202015412,38,15,2 (3,4–8,2)13,658 tkm152
20211788,410,15,6 (3,8–8,7)6,763 tkm83

Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.

Yleisimmät hylkäyssyyt: Renault Megane

Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 36 %, jarrut 29 %, ohjaus 17 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.

Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 11,1 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 3,2. Ero on 3,4-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.

Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 10,66 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,08 — 3,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.

Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (490 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.

Akselisto ja jousitusAkselisto ja jousitus: 24,4 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 16,924,4JarrutJarrut: 19,6 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 14,619,6OhjausOhjaus: 11,1 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 3,211,1Päästöt ja meluPäästöt ja melu: 5,8 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 5,55,8Muut varusteetMuut varusteet: 2,3 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,92,3Valot ja sähköValot ja sähkö: 1,3 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,71,3TunnistusTunnistus: 1,0 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,41,0Koeajo ja näkyvyysKoeajo ja näkyvyys: 0,9 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,50,9Alusta ja koriAlusta ja kori: 0,5 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 3,30,5vikoja / 100 katsastusta

Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.

Renault Megane: hylkäysviat pääkohteittain
Vian pääkohdeOsuus hylkäysvioistaHylkäysvikaa / 100SamanikäisetSuhdeKorjauskehotuksia
  Akselisto ja jousitus36,5 %24,416,91,455 973
  Jarrut29,2 %19,614,61,35966
  Ohjaus16,6 %11,13,23,45977
  Päästöt ja melu8,6 %5,85,51,051 129
  Muut varusteet3,4 %2,30,92,505 589
  Valot ja sähkö1,9 %1,30,71,7851 894
  Tunnistus1,5 %1,00,42,74188
  Koeajo ja näkyvyys1,3 %0,90,51,707 712
  Alusta ja kori0,8 %0,53,30,161 501
  Lisätarkastukset0,2 %0,10,11,569

Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.

Hylkäyssyyt vuosimalleittain

Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.

Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2008: ohjaus-vikoja löytyi 14,7 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 2,9. Ero on 5,1-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.

Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2004 (125,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2017 (20,1). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.

02550751002002 — Akselisto ja jousitus: 18,6 vikaa / 1002002 — Jarrut: 21,0 vikaa / 1002002 — Päästöt ja melu: 9,9 vikaa / 1002002 — Ohjaus: 4,1 vikaa / 1002002 — muut kohteet: 6,1 vikaa / 100022003 — Akselisto ja jousitus: 26,0 vikaa / 1002003 — Jarrut: 25,1 vikaa / 1002003 — Päästöt ja melu: 10,4 vikaa / 1002003 — Ohjaus: 12,0 vikaa / 1002003 — muut kohteet: 8,9 vikaa / 100032004 — Akselisto ja jousitus: 33,0 vikaa / 1002004 — Jarrut: 26,4 vikaa / 1002004 — Päästöt ja melu: 9,8 vikaa / 1002004 — Ohjaus: 15,4 vikaa / 1002004 — muut kohteet: 10,9 vikaa / 100042005 — Akselisto ja jousitus: 28,5 vikaa / 1002005 — Jarrut: 25,0 vikaa / 1002005 — Päästöt ja melu: 9,1 vikaa / 1002005 — Ohjaus: 14,6 vikaa / 1002005 — muut kohteet: 9,1 vikaa / 100052006 — Akselisto ja jousitus: 27,4 vikaa / 1002006 — Jarrut: 24,0 vikaa / 1002006 — Päästöt ja melu: 6,4 vikaa / 1002006 — Ohjaus: 12,6 vikaa / 1002006 — muut kohteet: 8,2 vikaa / 100062007 — Akselisto ja jousitus: 30,0 vikaa / 1002007 — Jarrut: 18,1 vikaa / 1002007 — Päästöt ja melu: 6,1 vikaa / 1002007 — Ohjaus: 15,1 vikaa / 1002007 — muut kohteet: 6,8 vikaa / 100072008 — Akselisto ja jousitus: 30,7 vikaa / 1002008 — Jarrut: 11,6 vikaa / 1002008 — Päästöt ja melu: 3,8 vikaa / 1002008 — Ohjaus: 14,7 vikaa / 1002008 — muut kohteet: 5,2 vikaa / 100082009 — Akselisto ja jousitus: 19,2 vikaa / 1002009 — Jarrut: 15,5 vikaa / 1002009 — Päästöt ja melu: 1,9 vikaa / 1002009 — Ohjaus: 6,8 vikaa / 1002009 — muut kohteet: 2,7 vikaa / 100092010 — Akselisto ja jousitus: 21,2 vikaa / 1002010 — Jarrut: 15,7 vikaa / 1002010 — Päästöt ja melu: 2,0 vikaa / 1002010 — Ohjaus: 8,9 vikaa / 1002010 — muut kohteet: 2,3 vikaa / 100102011 — Akselisto ja jousitus: 20,4 vikaa / 1002011 — Jarrut: 16,7 vikaa / 1002011 — Päästöt ja melu: 1,7 vikaa / 1002011 — Ohjaus: 8,8 vikaa / 1002011 — muut kohteet: 2,0 vikaa / 100112012 — Akselisto ja jousitus: 17,4 vikaa / 1002012 — Jarrut: 15,3 vikaa / 1002012 — Päästöt ja melu: 1,6 vikaa / 1002012 — Ohjaus: 9,5 vikaa / 1002012 — muut kohteet: 1,9 vikaa / 100122013 — Akselisto ja jousitus: 21,2 vikaa / 1002013 — Jarrut: 9,4 vikaa / 1002013 — Päästöt ja melu: 3,2 vikaa / 1002013 — Ohjaus: 6,1 vikaa / 1002013 — muut kohteet: 2,4 vikaa / 100132014 — Akselisto ja jousitus: 20,8 vikaa / 1002014 — Jarrut: 12,0 vikaa / 1002014 — Päästöt ja melu: 2,4 vikaa / 1002014 — Ohjaus: 5,1 vikaa / 1002014 — muut kohteet: 2,5 vikaa / 100142015 — Akselisto ja jousitus: 17,0 vikaa / 1002015 — Jarrut: 9,2 vikaa / 1002015 — Päästöt ja melu: 1,4 vikaa / 1002015 — Ohjaus: 4,2 vikaa / 1002015 — muut kohteet: 2,2 vikaa / 100152016 — Akselisto ja jousitus: 4,1 vikaa / 1002016 — Jarrut: 6,9 vikaa / 1002016 — Päästöt ja melu: 1,6 vikaa / 1002016 — Ohjaus: 1,7 vikaa / 1002016 — muut kohteet: 0,6 vikaa / 100162017 — Akselisto ja jousitus: 2,2 vikaa / 1002017 — Jarrut: 4,7 vikaa / 1002017 — Päästöt ja melu: 1,1 vikaa / 1002017 — Ohjaus: 1,0 vikaa / 1002017 — muut kohteet: 1,5 vikaa / 100172018 — Akselisto ja jousitus: 3,3 vikaa / 1002018 — Jarrut: 5,1 vikaa / 1002018 — Päästöt ja melu: 0,7 vikaa / 1002018 — Ohjaus: 0,7 vikaa / 1002018 — muut kohteet: 2,0 vikaa / 100182019 — Akselisto ja jousitus: 6,6 vikaa / 1002019 — Jarrut: 11,6 vikaa / 1002019 — Päästöt ja melu: 1,1 vikaa / 1002019 — Ohjaus: 9,7 vikaa / 1002019 — muut kohteet: 1,8 vikaa / 100192020 — Akselisto ja jousitus: 3,2 vikaa / 1002020 — Jarrut: 3,9 vikaa / 1002020 — Päästöt ja melu: 1,3 vikaa / 1002020 — Ohjaus: 1,3 vikaa / 1002020 — muut kohteet: 2,6 vikaa / 100202021 — Akselisto ja jousitus: 3,9 vikaa / 1002021 — Jarrut: 0,6 vikaa / 1002021 — Päästöt ja melu: 1,1 vikaa / 1002021 — Ohjaus: 0,6 vikaa / 1002021 — muut kohteet: 2,2 vikaa / 10021vuosimalli
Akselisto ja jousitusJarrutOhjausPäästöt ja melumuut
Hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti vuosimalleittain ja pääkohteittain
Vuosimalli  Akselisto ja jousitus  Jarrut  Ohjaus  Päästöt ja meluMuutYhteensä
200218,621,04,19,96,159,6
200326,025,112,010,48,982,4
200433,026,415,49,810,995,5
200528,525,014,69,19,186,1
200627,424,012,66,48,278,5
200730,018,115,16,16,876,1
200830,711,614,73,85,266,0
200919,215,56,81,92,746,1
201021,215,78,92,02,350,2
201120,416,78,81,72,049,6
201217,415,39,51,61,945,8
201321,29,46,13,22,442,2
201420,812,05,12,42,542,8
201517,09,24,21,42,234,0
20164,16,91,71,60,614,8
20172,24,71,01,11,510,5
20183,35,10,70,72,011,8
20196,611,69,71,11,830,8
20203,23,91,31,32,612,3
20213,90,60,61,12,28,4

Megane verrattuna muihin

Megane on hyvin lähellä Renault-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 152 ja tämän mallisarjan 146.

Alla Renault-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.

Yksi huomionarvoinen yksityiskohta: ajokieltoon johtaneita vikoja on tässä mallisarjassa 0,98 sataa katsastusta kohti, kun koko aineiston keskiarvo on 0,59. Ajokielto tarkoittaa vakavaa puutetta esimerkiksi jarruissa, ohjauksessa tai rungossa.

Kaikki Renault-mallisarjat vikaindeksin mukaan
MallisarjaVikaindeksiHylkäysvikaa / 100Katsastuksia
Twingo11452,64 921
Modus13677,72 224
Megane14667,080 523
Kadjar15017,09 115
Clio15049,368 236
Laguna16188,424 343
Kangoo16397,0101
Megane Scenic16480,422 223
Scenic16582,310 127
Espace17392,1430
Talisman17518,91 103
Captur20224,813 184
ZOE22819,8379

Megane ja katsastus: kysytyimmät

Onko Renault Megane luotettava auto?

Katsastustilaston perusteella Renault Megane sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 146, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 80 523 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.

Mikä Megane-vuosimalli kannattaa valita?

Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2017, josta löytyi 10 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2004 lukemalla 96. Ero on 9,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla iso merkitys.

Mistä Renault Megane yleensä hylätään katsastuksessa?

Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 36 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 11,1 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 3,2 sijaan.

Kuinka paljon Renault Megane on ajettu?

Mediaanimittarilukema on 177 059 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 201 569 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.

Mistä nämä luvut tulevat

Aineisto

Traficomin avoin katsastusdata, määräaikaiskatsastukset, katsastusvuodet 2017–2025. Tämän sivun luvut koskevat mallisarjaa Renault Megane ja perustuvat 80 523 määräaikaiskatsastukseen.

Vika ei ole sama kuin auto

Luvut kertovat vikojen määrän, eivät hylättyjen autojen määrän. Yhdestä autosta voidaan kirjata useita hylkäykseen johtavia vikoja, joten luku voi ylittää sadan sataa katsastusta kohti.

Ikä on vakioitu, kilometrit eivät

Vikaindeksi vertaa mallia samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Ajokilometrejä ei vakioida, joten katso myös mediaanimittarilukema. Lue laskentatavasta.