Katsastustilasto

Hyundai

Hyundai Ioniq — katsastustilasto ja vikahistoria

Hyundai Ioniq asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Ioniq sijoittuu sijalle 212 eli täsmälleen keskikastissa. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 78 813 km on noin 12 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.

TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 105 · sija 212/424 kaikista vertailun mallisarjoista

6 518katsastusta
10,9hylkäysvikaa / 100
79 tkmmittarilukema, mediaani
105vikaindeksi (100 = keskitaso)

Vuosimallien vikatilasto

Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 75, kun vanhemmilla se on 123. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.

02550Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 6,5–15,7Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 4,8–11,5Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 4,9–11,9Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 3,7–9,6Samanikäisistä mallisarjoista puolet välillä 3,8–8,7Samanikäisten mediaani 9,7Samanikäisten mediaani 7,7Samanikäisten mediaani 7,6Samanikäisten mediaani 6,2Samanikäisten mediaani 5,6Vuosimalli 2017: 14 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 682 katsastusta17Vuosimalli 2018: 12 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 2 278 katsastusta18Vuosimalli 2019: 9 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 1 317 katsastusta19Vuosimalli 2020: 7 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 855 katsastusta20Vuosimalli 2021: 5 hylkäysvikaa / 100 katsastusta, 386 katsastusta21vuosimalli

Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).

keskiarvoa parempi keskiarvoa heikompi samanikäisten keskiarvo samanikäisten mediaani keskimmäinen puolikas (25–75 %)
Hyundai Ioniq: vuosimallikohtainen katsastustilasto
VuosimalliKatsastuksiaHylkäysvikaa / 100Samanikäisten keskiarvoSamanikäisten mediaani (25–75 %)Korjauskehotusta / 100MittarilukemaIndeksi
20171 68213,711,99,7 (6,5–15,7)21,190 tkm116
20182 27812,49,67,7 (4,8–11,5)21,780 tkm129
20191 3179,210,77,6 (4,9–11,9)16,678 tkm86
20208556,59,36,2 (3,7–9,6)11,665 tkm70
20213864,910,15,6 (3,8–8,7)11,961 tkm49

Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.

Yleisimmät hylkäyssyyt: Hyundai Ioniq

Hylkäysvioista jarrut 65 %, tunnistus 12 %, akselisto ja jousitus 9 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.

Selvin poikkeama on tunnistus: näitä vikoja löytyy 1,3 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 0,4. Ero on 3,2-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.

Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 1,0 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 4,9. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.

Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: seisontajarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 3,27 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,39 — 8,3-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.

Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (25 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.

JarrutJarrut: 7,0 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 2,37,0TunnistusTunnistus: 1,3 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,41,3Akselisto ja jousitusAkselisto ja jousitus: 1,0 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 4,91,0Päästöt ja meluPäästöt ja melu: 0,7 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 1,30,7Koeajo ja näkyvyysKoeajo ja näkyvyys: 0,2 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,40,2Muut varusteetMuut varusteet: 0,2 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,20,2LisätarkastuksetLisätarkastukset: 0,2 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,20,2Valot ja sähköValot ja sähkö: 0,1 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,10,1OhjausOhjaus: 0,1 vikaa sataa katsastusta kohtiSamanikäiset: 0,70,1vikoja / 100 katsastusta

Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.

Hyundai Ioniq: hylkäysviat pääkohteittain
Vian pääkohdeOsuus hylkäysvioistaHylkäysvikaa / 100SamanikäisetSuhdeKorjauskehotuksia
  Jarrut64,6 %7,02,33,11336
  Tunnistus12,1 %1,30,43,2113
  Akselisto ja jousitus9,2 %1,04,90,20109
  Päästöt ja melu6,3 %0,71,30,527
  Koeajo ja näkyvyys1,6 %0,20,40,41255
  Muut varusteet1,4 %0,20,20,737
  Lisätarkastukset1,4 %0,20,20,974
  Valot ja sähkö1,3 %0,10,11,09440
  Ohjaus1,1 %0,10,70,1711
  Sähkö- ja hybridilaitteet0,6 %0,10,02,790
  Alusta ja kori0,4 %0,00,10,7732

Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.

Hylkäyssyyt vuosimalleittain

Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.

Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2018: tunnistus-vikoja löytyi 1,6 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 0,4. Ero on 4,5-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.

Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2018 (21,7 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2019 (16,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.

02017 — Akselisto ja jousitus: 1,7 vikaa / 1002017 — Jarrut: 9,2 vikaa / 1002017 — Päästöt ja melu: 0,7 vikaa / 1002017 — Tunnistus: 1,4 vikaa / 1002017 — muut kohteet: 0,8 vikaa / 100172018 — Akselisto ja jousitus: 0,7 vikaa / 1002018 — Jarrut: 8,9 vikaa / 1002018 — Päästöt ja melu: 0,7 vikaa / 1002018 — Tunnistus: 1,6 vikaa / 1002018 — muut kohteet: 0,6 vikaa / 100182019 — Akselisto ja jousitus: 1,4 vikaa / 1002019 — Jarrut: 5,5 vikaa / 1002019 — Päästöt ja melu: 0,8 vikaa / 1002019 — Tunnistus: 0,8 vikaa / 1002019 — muut kohteet: 0,7 vikaa / 100192020 — Akselisto ja jousitus: 0,2 vikaa / 1002020 — Jarrut: 2,3 vikaa / 1002020 — Päästöt ja melu: 1,1 vikaa / 1002020 — Tunnistus: 1,3 vikaa / 1002020 — muut kohteet: 1,6 vikaa / 100202021 — Akselisto ja jousitus: 0,3 vikaa / 1002021 — Jarrut: 2,1 vikaa / 1002021 — Tunnistus: 1,6 vikaa / 1002021 — muut kohteet: 1,0 vikaa / 10021vuosimalli
JarrutTunnistusAkselisto ja jousitusPäästöt ja melumuut
Hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti vuosimalleittain ja pääkohteittain
Vuosimalli  Jarrut  Tunnistus  Akselisto ja jousitus  Päästöt ja meluMuutYhteensä
20179,21,41,70,70,813,7
20188,91,60,70,70,612,4
20195,50,81,40,80,79,2
20202,31,30,21,11,66,5
20212,11,60,30,01,04,9

Ioniq verrattuna muihin

Ioniq on hyvin lähellä Hyundai-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 111 ja tämän mallisarjan 105.

Alla Hyundai-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.

Kaikki Hyundai-mallisarjat vikaindeksin mukaan
MallisarjaVikaindeksiHylkäysvikaa / 100Katsastuksia
Kona595,93 753
Getz6635,238 514
I209119,768 949
Accent9537,6620
Ioniq10510,96 518
Tucson10642,311 775
IONIQ511311,4376
Sonata12057,412 897
Elantra12365,71 335
I1012712,01 231
Santa FE13067,16 961
Matrix13378,32 323
I3014138,175 439
IX2014537,95 115
IX3515137,911 732
Trajet196102,51 159
I4021347,214 748

Ioniq ja katsastus: kysytyimmät

Onko Hyundai Ioniq luotettava auto?

Katsastustilaston perusteella Hyundai Ioniq sijoittuu täsmälleen keskikastissa: vikaindeksi on 105, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 6 518 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.

Mikä Ioniq-vuosimalli kannattaa valita?

Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2019, josta löytyi 9 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2017 lukemalla 14. Ero on 1,5-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.

Mistä Hyundai Ioniq yleensä hylätään katsastuksessa?

Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 65 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa tunnistus: 1,3 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 0,4 sijaan.

Kuinka paljon Hyundai Ioniq on ajettu?

Mediaanimittarilukema on 78 813 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 89 576 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.

Mistä nämä luvut tulevat

Aineisto

Traficomin avoin katsastusdata, määräaikaiskatsastukset, katsastusvuodet 2017–2025. Tämän sivun luvut koskevat mallisarjaa Hyundai Ioniq ja perustuvat 6 518 määräaikaiskatsastukseen.

Vika ei ole sama kuin auto

Luvut kertovat vikojen määrän, eivät hylättyjen autojen määrän. Yhdestä autosta voidaan kirjata useita hylkäykseen johtavia vikoja, joten luku voi ylittää sadan sataa katsastusta kohti.

Ikä on vakioitu, kilometrit eivät

Vikaindeksi vertaa mallia samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Ajokilometrejä ei vakioida, joten katso myös mediaanimittarilukema. Lue laskentatavasta.