Suzuki
Suzuki Grand Vitara — katsastustilasto ja vikahistoria
Suzuki Grand Vitara on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 42 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Grand Vitara sijoittuu sijalle 50 eli parhaassa neljänneksessä. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 208 248 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 58 · sija 50/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 58 ja uudempien 58, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 438 | 40,0 | 70,6 | 69,9 (56,3–84,9) | 98,6 | 231 tkm | 57 |
| 2004 | 847 | 37,7 | 68,9 | 67,9 (53,9–83,3) | 83,5 | 223 tkm | 55 |
| 2005 | 1 525 | 38,6 | 64,2 | 63,7 (50,2–76,2) | 78,5 | 226 tkm | 60 |
| 2006 | 2 425 | 34,1 | 57,8 | 56,6 (45,8–68,6) | 77,8 | 216 tkm | 59 |
| 2007 | 2 801 | 27,7 | 51,6 | 50,1 (38,7–62,8) | 80,5 | 204 tkm | 54 |
| 2008 | 2 081 | 27,5 | 45,7 | 44,0 (32,7–57,0) | 77,8 | 207 tkm | 60 |
| 2009 | 1 187 | 23,1 | 37,2 | 34,9 (26,1–44,8) | 66,4 | 186 tkm | 62 |
| 2010 | 653 | 27,4 | 39,8 | 38,4 (28,5–46,2) | 64,2 | 188 tkm | 69 |
| 2011 | 520 | 17,9 | 36,7 | 35,3 (27,9–43,2) | 67,9 | 181 tkm | 49 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Suzuki Grand Vitara
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 36 %, alusta ja kori 20 %, jarrut 20 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 6,2 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 4,3. Ero on 1,4-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu jarrut: 6,1 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 16,2. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: alustan kotelot ja pohjalevy. Näitä kirjattiin 4,90 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,62 — 1,9-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (30 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 35,9 % | 11,0 | 19,5 | 0,56 | 967 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 35,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 20,5 % | 6,2 | 4,3 | 1,45 | 394 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 20,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 19,9 % | 6,1 | 16,2 | 0,37 | 85 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 19,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 15,9 % | 4,8 | 6,1 | 0,79 | 481 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 15,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 3,0 % | 0,9 | 0,9 | 1,04 | 6 222 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,9 % | 0,9 | 1,0 | 0,84 | 512 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 0,8 % | 0,2 | 3,5 | 0,07 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,6 % | 0,2 | 0,6 | 0,33 | 597 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,3 % | 0,1 | 0,4 | 0,24 | 388 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,2 % | 0,0 | 0,1 | 0,48 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2007 (80,5 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2009 (66,4). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Alusta ja kori | Jarrut | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 13,9 | 7,1 | 7,5 | 6,4 | 5,0 | 40,0 |
| 2004 | 13,0 | 5,1 | 10,7 | 5,0 | 3,9 | 37,7 |
| 2005 | 12,3 | 8,3 | 7,9 | 6,6 | 3,5 | 38,6 |
| 2006 | 12,2 | 9,9 | 4,7 | 5,4 | 1,9 | 34,1 |
| 2007 | 9,6 | 6,7 | 3,9 | 5,5 | 2,0 | 27,7 |
| 2008 | 11,1 | 4,1 | 5,2 | 5,3 | 1,7 | 27,5 |
| 2009 | 10,4 | 2,2 | 6,5 | 1,9 | 2,1 | 23,1 |
| 2010 | 9,2 | 4,1 | 9,6 | 1,7 | 2,8 | 27,4 |
| 2011 | 5,6 | 2,5 | 7,9 | 0,6 | 1,3 | 17,9 |
Grand Vitara verrattuna muihin
Grand Vitara on hyvin lähellä Suzuki-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 68 ja tämän mallisarjan 58.
Alla Suzuki-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
Grand Vitara ja katsastus: kysytyimmät
Onko Suzuki Grand Vitara luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Suzuki Grand Vitara sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 58, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 12 477 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Grand Vitara-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2009, josta löytyi 23 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2005 lukemalla 39. Ero on 1,7-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Suzuki Grand Vitara yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 36 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 6,2 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 4,3 sijaan.
Kuinka paljon Suzuki Grand Vitara on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 208 248 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 220 496 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.