Suzuki
Suzuki Alto — katsastustilasto ja vikahistoria
Suzuki Alto on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 49 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Alto sijoittuu sijalle 41 eli parhaassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 100 610 km on noin 45 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 51 · sija 41/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 52 ja uudempien 50, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 1 361 | 18,4 | 36,3 | 33,9 (25,3–43,8) | 58,5 | 114 tkm | 51 |
| 2010 | 2 268 | 17,2 | 32,8 | 31,2 (23,3–38,8) | 54,1 | 106 tkm | 52 |
| 2011 | 1 380 | 14,7 | 29,0 | 27,6 (21,5–34,4) | 54,9 | 89 tkm | 51 |
| 2012 | 776 | 12,6 | 25,3 | 24,3 (17,3–31,0) | 50,9 | 82 tkm | 50 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Suzuki Alto
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 44 %, jarrut 34 %, muut varusteet 5 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 7,2 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 14,6. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 44,3 % | 7,2 | 14,6 | 0,49 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 44,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 33,9 % | 5,5 | 9,2 | 0,60 | 30 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 33,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 4,7 % | 0,8 | 0,6 | 1,33 | 45 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 4,6 % | 0,7 | 1,2 | 0,63 | 83 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 4,5 % | 0,7 | 0,6 | 1,14 | 2 469 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 4,4 % | 0,7 | 2,8 | 0,26 | 36 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,8 % | 0,3 | 0,4 | 0,81 | 382 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 1,1 % | 0,2 | 2,2 | 0,08 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,5 % | 0,1 | 0,4 | 0,24 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 0,53 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2009 (58,5 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2010 (54,1). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Muut varusteet | Alusta ja kori | Valot ja sähkö | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 8,9 | 5,9 | 1,0 | 1,0 | 0,7 | 1,0 | 18,4 |
| 2010 | 7,1 | 6,6 | 0,7 | 0,6 | 0,7 | 1,5 | 17,2 |
| 2011 | 5,8 | 4,9 | 0,7 | 0,9 | 1,1 | 1,4 | 14,7 |
| 2012 | 7,0 | 2,8 | 0,8 | 0,4 | 0,3 | 1,4 | 12,6 |
Alto verrattuna muihin
Alto on Suzuki-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 68, tämän mallisarjan 51.
Alla Suzuki-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Swace | 21 | 2,1 | 239 |
| Vitara | 30 | 3,4 | 13 027 |
| Alto | 51 | 16,2 | 5 785 |
| Grand Vitara | 58 | 30,5 | 12 477 |
| Ignis | 63 | 35,6 | 331 |
| Swift | 73 | 27,8 | 13 334 |
| SX4 | 78 | 24,3 | 25 860 |
| Liana | 82 | 46,9 | 4 500 |
Alto ja katsastus: kysytyimmät
Onko Suzuki Alto luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Suzuki Alto sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 51, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 5 785 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Alto-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2011, josta löytyi 15 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2009 lukemalla 18. Ero on 1,2-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Suzuki Alto yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 44 % mallin hylkäysvioista. Mikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta.
Kuinka paljon Suzuki Alto on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 100 610 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 182 664 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.