Seat
Seat Cordoba — katsastustilasto ja vikahistoria
Seat Cordoba kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 32 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Cordoba sijoittuu sijalle 288 eli keskitason alapuolella. Ajokilometrit ovat ikäluokan tavanomaisella tasolla, mediaani 230 314 km, joten vertailu muihin on tältä osin reilu.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 132 · sija 288/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 134 ja uudempien 129, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 451 | 89,4 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 102,4 | 222 tkm | 131 |
| 2003 | 1 460 | 89,6 | 66,4 | 66,3 (52,9–81,1) | 110,8 | 248 tkm | 135 |
| 2004 | 654 | 79,5 | 61,3 | 61,1 (47,1–75,5) | 112,5 | 229 tkm | 130 |
| 2006 | 554 | 59,4 | 45,1 | 45,0 (33,2–54,5) | 91,3 | 184 tkm | 132 |
| 2008 | 1 158 | 57,5 | 45,2 | 43,5 (32,3–56,5) | 105,9 | 234 tkm | 127 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Seat Cordoba
Hylkäysvioista jarrut 41 %, akselisto ja jousitus 31 %, päästöt ja melu 13 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on jarrut: näitä vikoja löytyy 31,0 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 18,8. Ero on 1,7-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: käyttöjarrun dynamometritesti. Näitä kirjattiin 8,60 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,15 — 2,1-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (22 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jarrut | 41,1 % | 31,0 | 18,8 | 1,65 | 178 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 41,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Akselisto ja jousitus | 30,6 % | 23,1 | 19,7 | 1,18 | 435 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 13,1 % | 9,9 | 7,5 | 1,32 | 72 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 13,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 4,8 % | 3,6 | 4,1 | 0,88 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 4,6 % | 3,4 | 4,3 | 0,80 | 246 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 4,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 2,4 % | 1,8 | 1,2 | 1,58 | 226 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,7 % | 1,3 | 0,9 | 1,51 | 2 907 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,4 % | 1,1 | 0,6 | 1,83 | 448 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,1 % | 0,1 | 0,4 | 0,26 | 7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,0 | 0,1 | 0,87 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2008: jarrut-vikoja löytyi 26,9 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 13,2. Ero on 2,0-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2003 (110,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2008 (105,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Jarrut | Akselisto ja jousitus | Päästöt ja melu | Ohjaus | Alusta ja kori | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 31,3 | 27,3 | 14,9 | 5,1 | 5,5 | 5,3 | 89,4 |
| 2003 | 34,2 | 27,1 | 14,9 | 4,0 | 4,9 | 4,7 | 89,6 |
| 2004 | 28,0 | 27,1 | 14,7 | 3,4 | 1,4 | 5,0 | 79,5 |
| 2006 | 34,7 | 16,4 | 3,1 | 1,8 | 1,3 | 2,2 | 59,4 |
| 2008 | 26,9 | 17,4 | 2,3 | 3,5 | 3,0 | 4,2 | 57,5 |
Cordoba verrattuna muihin
Cordoba jää Seat-merkin keskitasosta: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 98, tämän mallisarjan 132. Merkkikeskiarvo antaisi siis tästä mallista liian ruusuisen kuvan.
Alla Seat-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Ateca | 39 | 4,0 | 3 542 |
| Leon ST | 50 | 6,3 | 15 439 |
| Leon X-Perience | 60 | 10,5 | 392 |
| Alhambra | 85 | 20,5 | 3 039 |
| Leon | 90 | 33,7 | 35 590 |
| MII | 92 | 8,5 | 667 |
| Ibiza ST | 92 | 27,6 | 8 751 |
| Altea XL | 101 | 39,2 | 12 907 |
| Ibiza | 106 | 32,7 | 27 647 |
| Altea | 108 | 55,1 | 2 299 |
| Toledo | 110 | 30,6 | 10 584 |
| Tarraco | 110 | 11,1 | 691 |
| Exeo | 114 | 28,1 | 4 689 |
| Exeo ST | 119 | 56,2 | 691 |
| Cordoba | 132 | 75,4 | 4 277 |
| Arona | 164 | 15,4 | 2 605 |
Cordoba ja katsastus: kysytyimmät
Onko Seat Cordoba luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Seat Cordoba sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 132, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 4 277 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Cordoba-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2008, josta löytyi 58 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2003 lukemalla 90. Ero on 1,6-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Seat Cordoba yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on jarrut, joka kattaa 41 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa jarrut: 31,0 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 18,8 sijaan.
Kuinka paljon Seat Cordoba on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 230 314 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 224 262 km, eli ero on pieni. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.