Mazda
Mazda CX-3 — katsastustilasto ja vikahistoria
Mazda CX-3 on tämän aineiston kestävimpiä mallisarjoja: hylkäykseen johtavia vikoja löytyy 48 % vähemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja CX-3 sijoittuu sijalle 42 eli parhaassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 71 948 km on noin 28 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään parempiIkävakioitu vikaindeksi 52 · sija 42/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Uudemmat vuosikerrat ovat selvästi vanhempia kestävämpiä: jakson jälkimmäisen puoliskon vuosimallien indeksi on 40, kun vanhemmilla se on 60. Mallisarjan maine kannattaa siis tarkistaa vuosimallikohtaisesti.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 866 | 11,2 | 14,2 | 11,1 (7,2–19,4) | 16,9 | 90 tkm | 79 |
| 2016 | 1 722 | 5,9 | 12,2 | 9,5 (6,6–16,4) | 13,8 | 78 tkm | 49 |
| 2017 | 1 239 | 4,1 | 9,0 | 7,0 (4,6–11,6) | 9,8 | 64 tkm | 46 |
| 2018 | 766 | 2,9 | 9,1 | 7,3 (4,5–10,9) | 8,5 | 62 tkm | 32 |
| 2019 | 609 | 4,1 | 10,3 | 7,4 (4,7–11,4) | 11,7 | 59 tkm | 40 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Mazda CX-3
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 45 %, jarrut 33 %, muut varusteet 15 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Toiseen suuntaan erottuu akselisto ja jousitus: 2,6 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 5,5. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: turvavyöt ja -varusteet. Näitä kirjattiin 0,83 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 0,16 — 5,1-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 44,8 % | 2,6 | 5,5 | 0,47 | 13 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 44,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 32,7 % | 1,9 | 2,7 | 0,69 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 32,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 14,8 % | 0,8 | 0,2 | 3,88 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 14,8 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 2,7 % | 0,2 | 0,3 | 0,45 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,7 % | 0,1 | 0,2 | 0,63 | 496 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,7 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 1,3 % | 0,1 | 0,1 | 0,64 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,3 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 1,0 % | 0,1 | 1,2 | 0,05 | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,0 % | 0,1 | 0,3 | 0,20 | 123 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2016 (13,8 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2017 (9,8). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Muut varusteet | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 5,9 | 2,5 | 1,8 | 0,9 | 11,2 |
| 2016 | 3,3 | 1,7 | 0,5 | 0,4 | 5,9 |
| 2017 | 1,6 | 1,3 | 1,1 | 0,1 | 4,1 |
| 2018 | 0,7 | 1,7 | 0,4 | 0,1 | 2,9 |
| 2019 | 0,2 | 2,6 | 0,3 | 1,0 | 4,1 |
CX-3 verrattuna muihin
CX-3 on Mazda-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 128, tämän mallisarjan 52.
Alla Mazda-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
CX-3 ja katsastus: kysytyimmät
Onko Mazda CX-3 luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Mazda CX-3 sijoittuu parhaassa neljänneksessä: vikaindeksi on 52, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 5 202 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä CX-3-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2017, josta löytyi 4 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2016 lukemalla 6. Ero on 1,4-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Mazda CX-3 yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 45 % mallin hylkäysvioista. Mikään pääkohde ei poikkea merkittävästi samanikäisten autojen tasosta.
Kuinka paljon Mazda CX-3 on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 71 948 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 99 724 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.