Chrysler
Chrysler Sebring — katsastustilasto ja vikahistoria
Chrysler Sebring kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 42 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Sebring sijoittuu sijalle 313 eli keskitason alapuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 185 019 km on noin 17 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 142 · sija 313/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 133 ja uudempien 144, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 315 | 78,7 | 68,0 | 68,8 (56,5–81,2) | 86,3 | 207 tkm | 116 |
| 2003 | 1 001 | 84,9 | 67,1 | 66,9 (53,4–81,7) | 91,4 | 193 tkm | 127 |
| 2004 | 1 230 | 93,1 | 64,9 | 64,2 (50,4–79,1) | 91,2 | 193 tkm | 143 |
| 2005 | 2 376 | 88,4 | 59,6 | 59,3 (46,0–71,4) | 93,1 | 182 tkm | 148 |
| 2006 | 4 032 | 82,3 | 54,0 | 53,1 (42,1–64,4) | 87,5 | 179 tkm | 152 |
| 2007 | 2 963 | 68,3 | 49,9 | 48,4 (37,2–60,8) | 81,6 | 191 tkm | 137 |
| 2008 | 2 172 | 59,3 | 45,2 | 43,5 (32,3–56,5) | 76,2 | 180 tkm | 131 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Chrysler Sebring
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 32 %, jarrut 23 %, alusta ja kori 16 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on ohjaus: näitä vikoja löytyy 11,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 3,7. Ero on 3,1-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: ohjausnivelet ja -tangot. Näitä kirjattiin 11,38 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,57 — 3,2-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (41 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 31,8 % | 24,7 | 19,6 | 1,26 | 792 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 31,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 22,6 % | 17,6 | 17,5 | 1,01 | 400 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 22,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 15,5 % | 12,1 | 4,4 | 2,73 | 942 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 15,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 14,8 % | 11,5 | 3,7 | 3,08 | 84 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 14,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 12,0 % | 9,3 | 6,7 | 1,39 | 771 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,5 % | 1,2 | 0,8 | 1,39 | 7 812 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 9 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 0,9 % | 0,7 | 1,1 | 0,63 | 144 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,5 % | 0,4 | 0,6 | 0,65 | 1 096 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,4 % | 0,3 | 0,4 | 0,78 | 81 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,0 % | 0,0 | 0,1 | 0,17 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2006: ohjaus-vikoja löytyi 13,4 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 3,5. Ero on 3,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2005 (93,1 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2008 (76,2). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Alusta ja kori | Ohjaus | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 30,8 | 17,1 | 14,0 | 11,4 | 3,2 | 2,2 | 78,7 |
| 2003 | 24,4 | 20,4 | 15,8 | 11,6 | 8,7 | 4,1 | 84,9 |
| 2004 | 26,7 | 23,0 | 16,9 | 12,7 | 12,1 | 1,6 | 93,1 |
| 2005 | 27,2 | 20,2 | 18,6 | 11,3 | 8,5 | 2,7 | 88,4 |
| 2006 | 24,2 | 15,0 | 15,5 | 13,4 | 12,4 | 1,9 | 82,3 |
| 2007 | 25,2 | 16,5 | 5,6 | 10,0 | 7,7 | 3,2 | 68,3 |
| 2008 | 20,6 | 17,0 | 2,8 | 9,8 | 6,4 | 2,7 | 59,3 |
Sebring verrattuna muihin
Sebring on hyvin lähellä Chrysler-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 158 ja tämän mallisarjan 142.
Alla Chrysler-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Neon | 133 | 81,7 | 2 956 |
| PT Cruiser | 134 | 77,2 | 2 798 |
| Sebring | 142 | 77,9 | 14 089 |
| Voyager | 169 | 88,3 | 19 746 |
| Grand Voyager | 171 | 139,3 | 1 473 |
| 300C | 175 | 93,9 | 10 742 |
Sebring ja katsastus: kysytyimmät
Onko Chrysler Sebring luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Chrysler Sebring sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 142, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 14 089 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Sebring-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2008, josta löytyi 59 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2004 lukemalla 93. Ero on 1,6-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Chrysler Sebring yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 32 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa ohjaus: 11,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 3,7 sijaan.
Kuinka paljon Chrysler Sebring on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 185 019 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 223 071 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.