Merkkikohtainen katsastustilasto
Jaguar katsastustilastoissa
Jaguar asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa. Ikävakioitu vikaindeksi on 109, mikä tarkoittaa sijaa 19/41 vertailun merkeistä. Luku perustuu 14 413 määräaikaiskatsastukseen ja 5 mallisarjaan vuosina 2017–2025.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 109 · sija 19/41 vertailun automerkeistä
Jaguar-mallien vikatilasto
Merkin sisäinen hajonta kertoo enemmän kuin keskiarvo. Alla kaikki Jaguar-mallisarjat, joista aineistossa on vähintään sata katsastusta vuodessa. Linkitetyistä malleista on oma sivunsa vuosimallikohtaisine lukuineen.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Mittarilukema | Katsastuksia |
|---|---|---|---|---|
| XF | 75 | 26,1 | 199 tkm | 6 159 |
| S-Type | 95 | 50,7 | 190 tkm | 2 301 |
| X-Type | 141 | 76,9 | 214 tkm | 4 782 |
| XE | 151 | 18,0 | 107 tkm | 942 |
| I-Pace | 158 | 16,6 | 81 tkm | 229 |
Vikaindeksi vertaa mallia samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. 100 on keskitaso, pienempi on parempi.
Jaguar-autojen yleisimmät hylkäyssyyt
Jaguar-autojen hylkäysvioista akselisto ja jousitus 34 %, jarrut 30 %, alusta ja kori 16 %.
Merkin selvin heikkous suhteessa ikätovereihin on alusta ja kori: 7,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 2,7.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 34,0 % | 15,7 | 16,6 | 0,94 | 999 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 34,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 30,0 % | 13,8 | 13,1 | 1,06 | 97 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 30,0 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 16,1 % | 7,5 | 2,7 | 2,80 | 233 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 16,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 10,6 % | 4,9 | 4,8 | 1,02 | 439 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,6 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 3,4 % | 1,6 | 3,0 | 0,52 | 19 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,4 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,9 % | 0,9 | 0,7 | 1,22 | 5 830 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 8 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,5 % | 0,7 | 0,5 | 1,45 | 971 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,5 % | 0,7 | 0,8 | 0,83 | 108 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,5 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,9 % | 0,4 | 0,4 | 1,11 | 19 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,9 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,1 % | 0,0 | 0,1 | 0,48 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sähkö- ja hybridilaitteet | 0,1 % | 0,0 | 0,0 | 23,67 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sähkö- ja hybridilaitteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,1 % kaikista hylkäysvioista.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ikäluokittain
Miten Jaguar pärjää eri ikäisenä verrattuna koko autokantaan. Ero kertoo, kestääkö merkki nimenomaan vanhetessaan vai onko etumatka pelkkää uutuudenviehätystä.
Punainen viiva: Jaguar. Katkoviiva: kaikki merkit yhteensä. Hylkäysvikoja sataa katsastusta kohti.
Jaguar pysyy samalla tasolla suhteessa muihin läpi ikäluokkien: nuorissa autoissa 107 % ja yli 14-vuotiaissa 116 % keskitasosta. Merkin sijoitus ei siis ole seurausta pelkästä autokannan iästä.