Jeep
Jeep Grand Cherokee — katsastustilasto ja vikahistoria
Jeep Grand Cherokee asettuu katsastustilastossa lähelle keskitasoa: hylkäysvikoja on suunnilleen yhtä paljon kuin samanikäisissä autoissa yleensä. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Grand Cherokee sijoittuu sijalle 186 eli keskitason yläpuolella. Malli on ajettu ikäisekseen paljon: mediaanimittarilukema 274 219 km on noin 15 % korkeampi kuin samanikäisillä autoilla, mikä selittää osan vioista.
TavallinenIkävakioitu vikaindeksi 97 · sija 186/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 84 ja uudempien 110, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 516 | 60,7 | 75,4 | 74,2 (60,2–88,0) | 89,3 | 250 tkm | 80 |
| 2006 | 1 054 | 56,8 | 66,5 | 64,5 (53,8–78,0) | 105,0 | 283 tkm | 85 |
| 2007 | 1 110 | 64,5 | 59,4 | 58,0 (45,5–71,5) | 102,6 | 276 tkm | 109 |
| 2008 | 684 | 62,3 | 54,8 | 53,9 (40,1–67,4) | 95,0 | 283 tkm | 114 |
| 2012 | 102 | 39,2 | 36,3 | 36,5 (23,5–45,0) | 61,8 | 235 tkm | 108 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Jeep Grand Cherokee
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 32 %, jarrut 28 %, alusta ja kori 20 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 12,3 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 6,4. Ero on 1,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Toiseen suuntaan erottuu päästöt ja melu: 4,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun ikäluokan taso on 7,3. Tässä pääkohteessa malli on siis selvästi keskimääräistä kestävämpi.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: alustan kotelot ja pohjalevy. Näitä kirjattiin 10,04 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 3,95 — 2,5-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa jarrut (24 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 32,0 % | 19,3 | 22,1 | 0,87 | 309 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 32,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 27,9 % | 16,8 | 19,0 | 0,89 | 103 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 27,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 20,4 % | 12,3 | 6,4 | 1,93 | 149 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 20,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 7,4 % | 4,5 | 7,3 | 0,61 | 215 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 7,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 5,0 % | 3,0 | 3,8 | 0,79 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 5,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 3,1 % | 1,8 | 1,3 | 1,47 | 112 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 3,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 2,1 % | 1,2 | 1,0 | 1,20 | 2 262 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 2,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 1,2 % | 0,7 | 0,8 | 0,96 | 245 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,1 % | 0,6 | 0,5 | 1,19 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2007: alusta ja kori-vikoja löytyi 15,9 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 5,7. Ero on 2,8-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2006 (105,0 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2007 (102,6). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Alusta ja kori | Päästöt ja melu | Ohjaus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 18,0 | 15,9 | 12,0 | 5,4 | 5,0 | 4,3 | 60,7 |
| 2006 | 18,8 | 15,7 | 12,5 | 4,0 | 2,0 | 3,8 | 56,8 |
| 2007 | 19,6 | 17,4 | 15,9 | 4,3 | 3,0 | 4,2 | 64,5 |
| 2008 | 22,1 | 18,4 | 7,9 | 4,8 | 2,9 | 6,1 | 62,3 |
| 2012 | 9,8 | 16,7 | 2,0 | 3,9 | 3,9 | 2,9 | 39,2 |
Grand Cherokee verrattuna muihin
Grand Cherokee on Jeep-merkin omassa vertailussa keskitasoa parempi: merkin keskimääräinen vikaindeksi on 151, tämän mallisarjan 97.
Alla Jeep-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Grand Cherokee | 97 | 60,4 | 3 466 |
| Cherokee | 99 | 49,2 | 4 567 |
| Compass | 254 | 97,8 | 2 550 |
| Patriot | 280 | 121,5 | 2 414 |
Grand Cherokee ja katsastus: kysytyimmät
Onko Jeep Grand Cherokee luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Jeep Grand Cherokee sijoittuu keskitason yläpuolella: vikaindeksi on 97, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 3 466 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Grand Cherokee-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2006, josta löytyi 57 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2007 lukemalla 65. Ero on 1,1-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Jeep Grand Cherokee yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 32 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 12,3 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 6,4 sijaan.
Kuinka paljon Jeep Grand Cherokee on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 274 219 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 238 507 km, eli malli on ajettu ikäisekseen enemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.