Chevrolet
Chevrolet Cruze — katsastustilasto ja vikahistoria
Chevrolet Cruze kerää katsastuksessa ikäisekseen tavallista enemmän huomautuksia: hylkäysvikoja on 39 % enemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Cruze sijoittuu sijalle 305 eli keskitason alapuolella. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 141 621 km on noin 16 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 139 · sija 305/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 141 ja uudempien 136, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 4 610 | 45,1 | 32,3 | 30,7 (22,9–38,2) | 71,2 | 157 tkm | 140 |
| 2011 | 6 074 | 39,7 | 27,9 | 26,4 (20,6–33,1) | 68,5 | 138 tkm | 142 |
| 2012 | 4 677 | 30,4 | 23,5 | 22,5 (15,8–28,8) | 62,4 | 134 tkm | 129 |
| 2013 | 3 214 | 30,6 | 21,4 | 19,3 (14,3–27,2) | 61,9 | 136 tkm | 143 |
| 2014 | 238 | 45,0 | 27,1 | 23,7 (15,9–36,4) | 66,8 | 142 tkm | 166 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Chevrolet Cruze
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 45 %, jarrut 39 %, päästöt ja melu 10 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on jarrut: näitä vikoja löytyy 14,4 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 7,8. Ero on 1,8-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: jousitus ja iskunvaimennus. Näitä kirjattiin 9,42 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 4,67 — 2,0-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (41 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 44,6 % | 16,6 | 12,6 | 1,31 | 1 294 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 44,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 38,8 % | 14,4 | 7,8 | 1,84 | 395 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 38,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 10,0 % | 3,7 | 2,1 | 1,81 | 1 343 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 10,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 1,9 % | 0,7 | 0,3 | 2,08 | 62 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,2 % | 0,5 | 0,5 | 0,88 | 7 898 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 1,1 % | 0,4 | 0,7 | 0,64 | 275 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,0 % | 0,4 | 0,5 | 0,76 | 124 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,0 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,6 % | 0,2 | 0,3 | 0,72 | 1 052 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 0,4 % | 0,1 | 2,0 | 0,07 | 65 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,3 % | 0,1 | 0,1 | 1,24 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 2 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,3 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2013: päästöt ja melu-vikoja löytyi 4,7 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 1,4. Ero on 3,2-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2010 (71,2 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2013 (61,9). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 21,1 | 16,6 | 4,6 | 2,8 | 45,1 |
| 2011 | 20,1 | 14,7 | 3,0 | 1,9 | 39,7 |
| 2012 | 12,3 | 12,6 | 3,0 | 2,6 | 30,4 |
| 2013 | 10,0 | 13,3 | 4,7 | 2,6 | 30,6 |
| 2014 | 16,0 | 16,0 | 8,0 | 5,0 | 45,0 |
Cruze verrattuna muihin
Cruze on hyvin lähellä Chevrolet-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 167 ja tämän mallisarjan 139.
Alla Chevrolet-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Malibu | 90 | 22,2 | 568 |
| Spark | 122 | 37,0 | 2 292 |
| Cruze | 139 | 37,2 | 18 813 |
| Trax | 148 | 33,5 | 1 111 |
| Captiva | 150 | 70,8 | 2 646 |
| Matiz | 151 | 75,1 | 582 |
| Lacetti | 156 | 83,6 | 781 |
| Evanda | 157 | 81,7 | 2 051 |
| Kalos | 159 | 89,9 | 8 819 |
| Epica | 174 | 78,4 | 2 990 |
| Nubira | 189 | 92,0 | 6 789 |
| Aveo | 195 | 78,7 | 13 828 |
| Orlando | 195 | 35,0 | 568 |
| Trans Sport | 225 | 143,7 | 387 |
Cruze ja katsastus: kysytyimmät
Onko Chevrolet Cruze luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Chevrolet Cruze sijoittuu keskitason alapuolella: vikaindeksi on 139, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 18 813 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Cruze-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2012, josta löytyi 30 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2010 lukemalla 45. Ero on 1,5-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Chevrolet Cruze yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 45 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa jarrut: 14,4 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 7,8 sijaan.
Kuinka paljon Chevrolet Cruze on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 141 621 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 168 022 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.