Chevrolet
Chevrolet Aveo — katsastustilasto ja vikahistoria
Chevrolet Aveo on tämän aineiston vikaherkimpiä mallisarjoja: hylkäysvikoja löytyy 95 % enemmän kuin samanikäisistä autoista keskimäärin. Vertailussa on 424 mallisarjaa, ja Aveo sijoittuu sijalle 392 eli heikoimmassa neljänneksessä. Mallia ajetaan ikäisekseen vähän: mediaanimittarilukema 123 065 km on noin 38 % matalampi kuin samanikäisillä autoilla, joten osa hyvästä sijoituksesta on lainaa kilometreistä.
Selvästi ikäistään heikompiIkävakioitu vikaindeksi 195 · sija 392/424 kaikista vertailun mallisarjoista
Vuosimallien vikatilasto
Alla jokainen vuosimalli erikseen. Musta viiva näyttää, mikä on samanikäisten autojen taso kyseisenä katsastusvuonna — pylväs viivan alapuolella tarkoittaa keskimääräistä parempaa vuosikertaa. Vuosimallien välillä ei ole dramaattista eroa: vanhempien vuosikertojen indeksi on 200 ja uudempien 178, eli mallisarja on pysynyt luonteeltaan samanlaisena.
Vihreä pylväs = vuosimalli on samanikäisiä parempi, punainen = heikompi. Musta viiva on samanikäisten mallisarjojen painotettu keskiarvo, katkoviiva niiden mediaani ja vaalea vyöhyke se väli, jolle puolet mallisarjoista osuu (25.–75. prosenttipiste).
| Vuosimalli | Katsastuksia | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäisten keskiarvo | Samanikäisten mediaani (25–75 %) | Korjauskehotusta / 100 | Mittarilukema | Indeksi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 1 625 | 101,4 | 54,7 | 53,8 (42,8–65,2) | 88,4 | 141 tkm | 185 |
| 2007 | 2 702 | 97,9 | 49,6 | 48,0 (36,9–60,4) | 87,2 | 143 tkm | 198 |
| 2008 | 2 248 | 86,3 | 44,9 | 43,1 (32,0–56,1) | 80,9 | 129 tkm | 192 |
| 2009 | 3 291 | 78,7 | 35,8 | 33,5 (25,0–43,3) | 72,2 | 120 tkm | 220 |
| 2010 | 1 451 | 62,4 | 33,4 | 31,9 (23,7–39,3) | 71,5 | 104 tkm | 187 |
| 2011 | 1 251 | 53,4 | 28,7 | 27,2 (21,2–34,0) | 62,0 | 99 tkm | 186 |
| 2012 | 800 | 37,4 | 25,0 | 24,0 (17,0–30,5) | 65,9 | 102 tkm | 150 |
| 2013 | 460 | 40,7 | 25,0 | 22,9 (17,3–31,4) | 60,4 | 102 tkm | 163 |
Keskiarvosarake kertoo, montako hylkäysvikaa kyseisen ikäisistä autoista löytyi keskimäärin samoina katsastusvuosina, ja indeksi on mallin ja keskiarvon suhde. Prosenttipistesarake näyttää, kuinka hajallaan samanikäiset mallisarjat ovat: puolet niistä osuu suluissa olevalle välille. Prosenttipisteet on painotettu katsastusmäärillä ja laskettu mallisarjoittain, eivät yksittäisistä autoista. Keskiarvo voi olla suurempi kuin kolme neljäsosaa mallisarjoista, koska muutama hyvin vikaherkkä mallisarja nostaa sitä — nuorissa ikäluokissa näin on usein. Siksi mediaani on kerrottu keskiarvon rinnalla.
Yleisimmät hylkäyssyyt: Chevrolet Aveo
Hylkäysvioista akselisto ja jousitus 35 %, jarrut 28 %, päästöt ja melu 12 %. Jakauma on useimmilla malleilla samanmuotoinen, joten kiinnostavaa ei ole yleisin vika vaan se, missä malli poikkeaa ikätovereistaan.
Selvin poikkeama on alusta ja kori: näitä vikoja löytyy 9,5 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla vastaava luku on 2,4. Ero on 3,9-kertainen, eli tämä ei selity auton iällä.
Tarkempi erittely paikantaa poikkeaman: etuakselisto. Näitä kirjattiin 19,91 vikaa sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku on 6,64 — 3,0-kertainen ero. Avaa taulukon rivi +-painikkeesta nähdäksesi koko erittelyn.
Ajokieltoon johtaneita vikoja kirjattiin eniten pääkohteessa akselisto ja jousitus (47 kappaletta). Ajokielto tarkoittaa, ettei autolla saa ajaa ennen korjausta.
Palkin pituus = vikoja sataa katsastusta kohti. Harmaa merkki näyttää samanikäisten autojen tason samassa pääkohteessa.
| Vian pääkohde | Osuus hylkäysvioista | Hylkäysvikaa / 100 | Samanikäiset | Suhde | Korjauskehotuksia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akselisto ja jousitus | 34,8 % | 27,4 | 16,8 | 1,63 | 1 616 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akselisto ja jousitus — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 34,8 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jarrut | 27,5 % | 21,7 | 12,1 | 1,80 | 262 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jarrut — tarkempi erittely, 5 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 27,5 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Päästöt ja melu | 12,1 % | 9,5 | 4,1 | 2,32 | 680 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Päästöt ja melu — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Alusta ja kori | 12,1 % | 9,5 | 2,4 | 3,91 | 558 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alusta ja kori — tarkempi erittely, 7 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 12,1 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ohjaus | 9,2 % | 7,2 | 2,8 | 2,62 | 80 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohjaus — tarkempi erittely, 3 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 9,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Muut varusteet | 1,9 % | 1,5 | 0,8 | 1,97 | 196 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Muut varusteet — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,9 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Valot ja sähkö | 1,6 % | 1,3 | 0,7 | 1,75 | 6 234 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Valot ja sähkö — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 1,6 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koeajo ja näkyvyys | 0,4 % | 0,3 | 0,4 | 0,73 | 932 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Koeajo ja näkyvyys — tarkempi erittely, 6 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,4 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tunnistus | 0,2 % | 0,2 | 0,4 | 0,43 | 44 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tunnistus — tarkempi erittely, 4 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lisätarkastukset | 0,2 % | 0,1 | 0,1 | 1,43 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lisätarkastukset — tarkempi erittely, 1 vikakohdetta. Osuudet summautuvat yläriviin: 0,2 % kaikista hylkäysvioista.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Suhdeluku vertaa mallin vikamäärää samanikäisiin autoihin samana katsastusvuonna. Yli 1 tarkoittaa keskimääräistä enemmän, alle 1 vähemmän.
Hylkäyssyyt vuosimalleittain
Sama erittely vuosimalleittain. Pinotun palkin korkeus on vuosimallin kokonaisvikamäärä, ja värit kertovat mistä se koostuu — näin näkyy, kaatuuko jokin yksittäinen vuosikerta johonkin tiettyyn rakenteeseen vai kuluuko se tasaisesti.
Aineiston jyrkin yksittäinen poikkeama on vuosimalli 2006: alusta ja kori-vikoja löytyi 21,5 sataa katsastusta kohti, kun samanikäisillä autoilla luku oli 4,6. Ero on 4,6-kertainen. Tämä on juuri se tieto, jota mallisarjan keskiarvo ei kerro.
Korjauskehotukset kertovat vioista, jotka eivät vielä estä läpimenoa. Niitä kirjattiin eniten vuosimallille 2006 (88,4 sataa katsastusta kohti) ja vähiten vuosimallille 2011 (62,0). Ne ovat usein ennakkovaroitus siitä, mikä kaataa auton seuraavalla kerralla.
| Vuosimalli | Akselisto ja jousitus | Jarrut | Päästöt ja melu | Alusta ja kori | Ohjaus | Muut | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 29,4 | 30,1 | 9,8 | 21,5 | 6,7 | 3,8 | 101,4 |
| 2007 | 30,2 | 27,0 | 12,8 | 16,8 | 6,4 | 4,7 | 97,9 |
| 2008 | 26,9 | 24,5 | 9,8 | 12,5 | 8,2 | 4,4 | 86,3 |
| 2009 | 25,9 | 24,7 | 10,5 | 5,9 | 8,5 | 3,2 | 78,7 |
| 2010 | 26,9 | 15,3 | 6,5 | 1,3 | 9,6 | 2,7 | 62,4 |
| 2011 | 25,6 | 11,8 | 6,0 | 0,7 | 7,4 | 1,9 | 53,4 |
| 2012 | 24,6 | 3,8 | 5,5 | 0,5 | 1,8 | 1,2 | 37,4 |
| 2013 | 26,7 | 2,8 | 7,8 | 1,1 | 1,5 | 0,7 | 40,7 |
Aveo verrattuna muihin
Aveo on hyvin lähellä Chevrolet-merkin omaa keskitasoa: merkin vikaindeksi on 167 ja tämän mallisarjan 195.
Alla Chevrolet-merkin muut mallisarjat samasta aineistosta. Taulukko on järjestetty vikaindeksin mukaan, joten näet suoraan, onko kyseessä merkin vahva vai heikko lenkki.
| Mallisarja | Vikaindeksi | Hylkäysvikaa / 100 | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| Malibu | 90 | 22,2 | 568 |
| Spark | 122 | 37,0 | 2 292 |
| Cruze | 139 | 37,2 | 18 813 |
| Trax | 148 | 33,5 | 1 111 |
| Captiva | 150 | 70,8 | 2 646 |
| Matiz | 151 | 75,1 | 582 |
| Lacetti | 156 | 83,6 | 781 |
| Evanda | 157 | 81,7 | 2 051 |
| Kalos | 159 | 89,9 | 8 819 |
| Epica | 174 | 78,4 | 2 990 |
| Nubira | 189 | 92,0 | 6 789 |
| Aveo | 195 | 78,7 | 13 828 |
| Orlando | 195 | 35,0 | 568 |
| Trans Sport | 225 | 143,7 | 387 |
Aveo ja katsastus: kysytyimmät
Onko Chevrolet Aveo luotettava auto?
Katsastustilaston perusteella Chevrolet Aveo sijoittuu heikoimmassa neljänneksessä: vikaindeksi on 195, kun keskitaso on 100. Luku perustuu 13 828 määräaikaiskatsastukseen vuosina 2017–2025. Tilasto kertoo, kuinka moni vika on läpäissyt huollon ja päätynyt katsastuslinjalle — se ei mittaa korjauskustannuksia eikä sitä, kuinka usein auto jää tien päälle.
Mikä Aveo-vuosimalli kannattaa valita?
Tässä aineistossa varmin vuosikerta on 2011, josta löytyi 53 hylkäysvikaa sataa katsastusta kohti. Heikoin on 2006 lukemalla 101. Ero on 1,9-kertainen, joten vuosimallilla on tämän mallisarjan kohdalla kohtalainen merkitys.
Mistä Chevrolet Aveo yleensä hylätään katsastuksessa?
Yleisin hylkäyssyy on akselisto ja jousitus, joka kattaa 35 % mallin hylkäysvioista. Samanikäisiin autoihin verrattuna selvimmin poikkeaa alusta ja kori: 9,5 vikaa sataa katsastusta kohti ikäluokan 2,4 sijaan.
Kuinka paljon Chevrolet Aveo on ajettu?
Mediaanimittarilukema on 123 065 km. Samanikäisillä autoilla vastaava luku on 199 442 km, eli malli on ajettu ikäisekseen vähemmän. Kilometrejä ei ole vakioitu vikaindeksissä, joten tämä kannattaa pitää mielessä lukua tulkitessa.